24 Wrz

XVI Podgórskie Dni Otwartych Drzwi z Fundacją im. Reja

24 września 2017 | Autor: |

XVI Podgórskie Dni Otwartych Drzwi, których byliśmy Partnerem, zapamiętamy jako wyjątkowo deszczowe i udane. W sobotę, 23 września wieczorem w szkole językowej Accent School of Polish odbyły się dwa kursy językowo-adaptacyjne dla obcokrajowców a zaraz potem, w kawiarni u Wiktorii (Kącik 6) koncert zespołu Agnieszki Banaś i ukraińskiej grupy ze Lwowa – Troye Zillia.

W niedzielę, 24 września, w podgórskich plenerach Fundacja Wspierania Kultury i Języka Polskiego im. Mikołaja Reja zorganizowała drugą już grę miejską dla mieszkańców Podgórza, Polaków i obcokrajowców, „Podgórze – wszystko płynie”. Pomimo niepewnej pogody na starcie zameldowało się 13 osób, które podzieliliśmy na 3 zespoły.

W tym roku nie oddalaliśmy się od Wisły – bo rok 2017 ogłoszony został przez Senat Rokiem Wisły i postanowiliśmy to podkreślić w zadaniach. Uczestnicy otrzymali Certyfikat Obywatela Wisły oraz złożyli uroczystą przysięgę, że będą dbać zarówno o dziedzictwo krajobrazu, jak i krajobraz dziedzictwa. Uczyliśmy też bezpiecznej jazdy na rowerze, promowaliśmy polskich twórców (Witold Gombrowicz) oraz włoskie (Lodziarnia u Francesco) i ukraińskie (Kawiarnia Kącik 6 oraz Lwowska przy Lwowskiej 2) smaki.

Wszystkim grupom udało się pokonać trasę w wyznaczonym czasie. Najmłodszy uczestnik gry całkiem niedawno zrezygnował z dziecięcego wózka, co nie przeszkodziło mu dzielnie i samodzielnie na nogach pokonać całą trasę. Zadania nie były łatwe, a ich celem było zintegrowanie międzynarodowych grup we wspólnym działaniu. Najlepsze efekty osiągnęła grupa polsko-amerykańsko-rosyjska (Małgorzata Drząszcz, Maja Drząszcz, Gorrett von Reed, Perun von Reed oraz Irina Pugacheva), która zdobyła największą liczbę punktów i zdobyła pierwsze miejsce.

Kolejne dwie grupy zajęły ex aequo drugie miejsce, zdobywając taką samą liczbę punktów. Były to grupy: polsko-austriacka (Justyna Galica, Rafał Wachliński, Michał Stano, Reinhard Kaltzin) oraz polsko-ukraińska (Justyna Wrzępska, Rozalina Podstepna, Elena Markina oraz Oleh Kryvoruchko). Gratulujemy i zapraszamy po odbiór nagród (kontakt: 516 983 170). Sponsorami nagród są właściciele Lodziarni u Francesco (ul. Brodzińskiego 2), kawiarni Kącik New przy ul. Kącik 6 oraz Fundacja im. Reja.